Teaching Staff

Headmaster
Mr M Punt, Headmaster
M.A. (Oxford), M.Sc. (London), P.G.C.E. (South Bank)

 

Deputy Head
Mr D Gower, Deputy Head
B.Sc. (Exeter), P.G.C.E. (Southampton)

 

Mrs A Savage, Deputy Head – Staff & Systems
P.G.C.E. (London), Graduate Diploma (London)

 

Head of Junior School  
Mr A Stubbs, Head of the Junior School
B.A. (Sheffield), P.G.C.E. (York)

 

Deputy Head of Junior School  
Mrs J Botham, Deputy Head of the Junior School
B.Sc. (Surrey)

 

Head of Pre Prep 
Mrs E Gibbs, Head of the Pre-Prep
B.A. (Wales), P.G.C.E. (Anglia)

 

Deputy Head of Pre Prep
Mrs L Barden, Pre-Prep Teacher
P.G.C.E. (London)

Mrs N Aanonson-Rawlings, Pre-Prep Teacher
B.A. (Middlesex)

Mrs A Aitken, Teacher of Art
B.A. (Middlesex), M.A. (Royal College of Art)

Mr E Aitken, Head of Art & Design
B.A. (Loughborough), M.A. (Royal College of Art)

Mr C Anderson, Head of KS2 Science
P.G.C.E. (Middlesex)

Mrs E Anderson, KS2 Teacher
B.Sc. (Loughborough), P.G.C.E. (Middlesex)

Mrs H Arrowsmith, Teacher of English
B.A. (London), P.G.C.E. (London)

Miss H Baber, Head of Girls Games
B.Sc. (Bath), P.G.C.E. (Exeter)

Mrs M Baldwin, Teacher of P.E.
B.Sc. (Loughborough)

Ms S Bell, Teacher of English
B.A. (York), P.G.C.E. (Bristol)

Mrs S Bint, Head of A-Level P.E.
P.G.C.E. (Loughborough)

Miss J Bonner, Pre-Prep Teacher
B.A. (Exeter), P.G.C.E. (London)

Miss G Brien, KS2 Senior Teacher
B.A. (Northampton), M.A. (Hertfordshire)

Mr A Bruce, Head of Football
B.A. (Nottingham Trent)

Mrs L Carr, D & T Technician
B.Eng (Loughborough)

Miss C Cassell, Teacher of Chemistry
B.Sc. (Westminster), M.Sc. (London)

Mrs M Chan, Teacher of Design & Technology
B.A. (Brighton), P.G.C.E. (Greenwich)

Mr S Chaudhary, Head of Mathematics
M.A. (Oxford)

Ms L Chery, Head of KS2 French
B.A. (Quisqueya), M.A. (Montreal)

Dr P Clayton, Teacher of Physics
D.I.C. (London)

Mr S Coppell, Head of Sixth Form
M.A. (Edinburgh), P.G.C.E. (London)

Ms E Creber, Teacher of Chemistry
B.Sc. (Cardiff), P.G.C.E. (Cardiff)

Ms B Daji, Teacher of Junior School
P.G.C.E. (New Zealand)

Mr W Eardley, Head of Science (Staff and Development)
B.Sc. (Aberdeen)

Mr H Ebden, Director of Music
B.A. (Birmingham), P.G.C.E. (Birmingham)

Mr K Ennis, Teacher of Mathematics
B.A. (Leeds), B.Sc. (Open), P.G.C.E. (Greenwich)

Mr K Farrant, Head of IV Form
B.Ed (London)

Mrs E Feeney, Head of French
L.es.L. (Nancy), P.G.C.E. (Cambridge)

Ms N Feeney, Teacher of English
B.A. (Galway), P.G.C.E. (Galway)

Dr E Ferreira, Teacher of Chemistry
M.Sc. (Bristol), Ph.D. (Bristol), P.G.C.E. (London)

Mrs L FitzGerald, Teacher of Religious Studies
B.A. (Durham), P.G.C.E. (Bristol)

Miss J Foster, Teacher of Drama
B.A. (Warwick), P.G.C.E. (Warwick)

Mrs A Goddard, Teacher of Humanities
B.Sc. (Loughborough)

Mr I Goddard, Head of History
B.A. (Cheltenham and Gloucester)

Mr F Griffith, Master i/c Cricket
Professional Cricketer (Derbyshire County Cricket Club)

Dr G Groszewski, Teacher of English
P.G.C.E. (Dublin)

Mr J Harley, Head of Economics
B.A. (Manchester), P.G.C.E. (Middlesex)

Mr D Harston, Teacher of Economics
B.A. (UEA), D.C.E.G. (London), P.G.C.E. (Manchester), M.A. (London)

Mr D Hartland, Teacher of Geography
B.A. (UCL), P.G.C.E. (UEA), M.A. (London)

Mrs F Hipson, KS2 Teacher
B.A. (London), P.G.C.E. (East London)

Dr C Hirst, Teacher of Biology
Ph.D. (Manchester)

Mr R Hume, Teacher of Mathematics
B.Sc. (Essex), P.G.C.E. (Cambridge)

Miss J Ireland, Teacher of French
M.A. (Glasgow), P.G.C.E. (Belfast)

Mrs J James, KS2 Teacher
B.A. (London), P.G.C.E. (Roehampton)

Mrs V James, KS2 Teacher
B.Ed (Exeter)

Mrs N Jermyn, Head of Design & Technology
B.A. (Liverpool), M.Ed. (Cambridge), P.G.C.E. (Cambridge)

Mrs T Kwiecinska, Teacher of History
M.A. (London), P.G.C.E. (Canterbury)

Mrs S Lawrence, Teacher of P.E. Games
B.Sc. (Brunel), G.T.P. (London)

Mrs A Lewis, Pre-Prep Teacher
B.Ed (Hertfordshire)

Mr A Long, Teacher of Chemistry
M.Sc. (Wales), B.Sc. (Leeds)

Mr R Lonsdale, Teacher of English
M.A. (Canterbury, NZ), Dip.Ed. (Christchurch, NZ)

Mr C Lord, Head of Classics
M.A. (Oxford)

Mr J Maingot, Director of Drama
B.A. (London), P.G.C.E. (London)

Mr R Maynes, Teacher of Mathematics
M.Sc. (Bristol)

Ms C McCarthy, Teacher of Music
B.Sc. (Durham), P.G.C.E. (Bristol)

Mr J Morris, Teacher of Geography
B.Sc. (Plymouth), P.G.C.E. (Durham)

Miss K Morris, Teacher of Classics
B.A. (Durham), P.G.C.E. (Cambridge)

Miss S Munro, KS2 Teacher
P.G.C.E. (Canterbury)

Miss C Nairac, Head of KS3 English
B.A. (Sheffield)

Miss A Ochana, Teacher of Science
B.Eng (Manchester), M.Sc. (Manchester), P.G.C.E. (East London)

Mr D Patel, Teacher of Mathematics
B.Sc. (North London), P.G.C.E. (Huddersfield)

Mr C Peebles, Teacher of P.E
B.Ed (Pretoria), M.A. (Leeds)

Mrs E Peebles, Deputy Learning Support Co-ordinator
B.Ed (Pretoria), M.A. (Leeds)

Mr S Pepper, Head of Government & Politics
B.A. (Nottingham), P.G.C.E. (London)

Mrs P Pewsey, Head of Junior ICT
B.S.Ed. (New York), Dip.EFL (New York), P.G.C.E. (London)

Ms S Pittaway, Teacher of Pre Prep
B.Sc. (Stellenbosh), P.G.C.E. (Cambridge)

Mrs R Philip, Head of KS2 English
B.Ed (Leeds)

Mr B Porter, Head of Physics
B.Sc. (Wales), P.G.C.E. (Wales)

Miss F Porter, KS2 Teacher
B.A. (London), P.G.C.E. (East London)

Ms S Proctor, KS2 Teacher
B.A. (Anglia), P.G.C.E. (Hull)

Mr D Rabbitte, Head of Geography
B.A. (Ireland), LL.B. (Ireland), P.G.C.E. (Oxford)

Mrs E Rea, Head of English
M.A. (Cambridge), P.G.C.E. (Cambridge)

Ms P Rex, Head of Religious Studies
B.A. (Kent)

Mr R Richardson, Teacher of History
B.A. (Nottingham), M.A. (London), P.G.C.E. (London)

Mrs M Saunders, Teacher of French
B.A. (Liverpool), P.G.C.E. (Cambridge)

Mr N Saunders, Director of Studies
B.Sc. (Surrey), P.G.C.E. (Cambridge)

Rev. G Scott, Chaplain
B.D. (Edinburgh), P.G.C.E. (Heriot Watt)

Mr G Sexton, Head of Science (Teaching and Learning)
B.Sc. (Durham)

Mr R Spicer, Teacher of Economics
B.A. (London), M.Sc. (London), P.G.C.E. (Brunel)

Mrs L Standen, Learning Support Co-ordinator
B.Sc. (Liverpool), P.G.C.E. (London)

Mrs E Stoker, Pre-Prep Teacher
B.A. (Warwick), P.G.C.E. (London)

Mrs W Sultana-Rahman
B.Sc. (London), P.G.C.E. (London)

Mrs J Summers, Pre-Prep Teacher
B.Ed (Open University)

Miss E Taylor, Head of Psychology
B.Sc. (London)

Mrs L Thurtle, Head of Junior History
B.A. (East London), P.G.C.E. (East London)

Mrs C Tilbrook, Head of Junior Art, & Design & Technology
B.Ed (Winchester), Dip. SEA (Anglia)

Mr W Tomsett, Teacher of P.E.
B.Sc. (Loughborough)

Mr J Twinn, Head of MFL
B.A. (East Anglia), P.G.C.E. (Oxford)

Mrs T Tyson, Pre-Prep Teacher
B.A. (East London), P.G.C.E. (East London)

Mrs S Wade, Netball Coach

Miss S Wales, Teacher of Art
B.A. (Southampton), M.A. (Winchester)

Mrs S Welsford, Head of Years 3 and 4
B.Ed (Sheffield Hallam), Dip. IT (Sheffield Hallam)

Mrs R Williams, Teacher of Science
B.Sc. (Wolverhampton)

Mrs R Williams, Director of Teaching and Learning
B.Sc. (Manchester), M.A. (Manchester), P.G.C.E. (Manchester)

Mr S Wilson, Assistant Director of Studies
B.Sc. (Warwick), M.Ed. (Sheffield), P.G.C.E. (Durham)

Mr M Wright, Teacher of Music
B.A. (Middlesex), P.G.C.E. (Middlesex)

Dr M Zrinzo, KS2 Teacher
B.A. (Malta), LL.D. (Malta)

Mrs F Ahmed, Classroom Assistant   (joined 01 Sep 2013)
Teaching Assistant Level 3 Diploma (Cambridge Open College)

Miss E Braughurst, Sports Coach

Ms I Belicova, Gymnastics Coach (joined 01 Sep 2018)

Mr A Bewick, Outdoor Pursuits Leader  (joined 01 Apr 2015)

Mrs C Bird, Teacher of French (joined 03 Nov 2013)
B.Sc. (Surrey)

Rev. M Bradley, Independent Listener (joined 07 Nov 2016)
B.A. (Dartington), M.Mus (London), M.Litt (Cambridge)

Mrs O Clarke, Language Assistant (joined 01 Sep 2018)

Mrs N Compton, Classroom Assistant

Miss E Davies (Joined 23rd April 2019)

Ms K Duggan, Classroom Assistant   (joined 01 Sep 2013)

Mrs N Compton, Classroom Assistant

Mrs J Ellis-Hall, Classroom Assistant   (joined 01 Sep 2013)

Ms D Gabriel, German Assistant   (joined 01 Sep 2013)
Ph.D (Hanover)

Mr C Gladman, Hockey Coach (joined 01 Sep 2011)

Mr C Goldberg, Dance Coach (joined 01 Sep 2006)

Mrs S Gould, Teaching Assistant   (joined 01 Sep 2018)

Mrs P Haywood, Councellor   (joined 05 Sep 2012)

Miss N Joshi, LAMDA Coch   (joined 05 Oct 2017)
B.Mus (City of London)

Mrs M Markovits, Classroom Assistant   (joined 01 Sep 2013)
Level 2 Teaching Assistant (National Open College Network)

Mr R Merchant, LAMDA Coach  (joined 24 Sep 2012)
B.A. (Goldsmiths, London)

Mrs L Newman, LAMDA Coach  (joined 20 Sep 2010)
B.A. (Goldsmiths, London)

Mrs M Patel, Classroom Assistant   (joined 01 Sep 2011)
B.Sc. (London)

Mr M Payne, Soccer Coach   (joined 08 Sep 2008)

Mr T Pepper, LAMDA Coach   (joined 19 Nov 2018)
B.A. (Goldsmiths, London)

Miss J Robjohns (joined 23 April 2019)
M.A

Dr D Shelley, LAMDA Coach   (joined 11 May 2018)
B.A. (UCA)

Miss G Sikora, Cheer Leading Coach   (joined 25 Apr 2017)

Miss A Smith Valls, LAMDA Coach   (joined 30 Sep 2016)
B.A. (Essex)

Miss R Sprivey, LAMDA Coach   (joined 05 Sep 2018)
B.A. (UCA)

Miss Y Sun, Manderin Teacher (joined 11 May 2018)
M.A. (Beijing)

Mr S Moore, Football Coach

Mrs K Thompson, Dance Coach  (joined 01 Oct 2013)

Mrs S Thyer, Spanish Assistant   (joined 20 Nov 2017)

Mr T Watson, Hockey Coach  (joined 02 Feb 2015)

Mrs E Wiles, Classroom Assistant   (joined 04 Jan 2012)

Miss K Wilson, Netball Coach   (joined 01 Jan 2015)

Mr R Zagger, LAMDA Coach   (joined 12 Oct 2015)

Support Staff

Bursar
Mr. J. Rea

Chartwells General Manager (Catering)
Mr. G. Kaye

J. Bailey
A. Bajan
N. Bunduki
A. Burrows
S. Chilcott
L. Clipson
N. Diavova
A. Francis
M. Greenberg
M. Ha
W. Kalonga

R. Khanom
M. Kibira
E. Lowa
R. Lynch
K. McCafferty
B. Meta
H. Pallet
T. Postill
D. Raven
A. Reed-Johnson
L. Richbell
P. Santonastaso
T. Sayer
A. Short
K. Skipper
C. Smith
P. Stiles
W. Suvendradasa
T. Tran
S. Yasmin

Operations Director
Mr A. Chapman

Buildings Manager
Mr C. Loach

Maintenance
Mr P. Cook
Mr P. Downing
Mr D. Kitts
Mr S. Shaw
Mr P Smith

Head of Grounds Operations
Mr R. Wichell

Groundsman
Mr G. Bojneagu
Mr A. Mensah
Mr J. Sandison
Mr P. Shuffle
Mr A. Thomas

Facilities Manager
Ms V. O’Mahoney

Deputy Facilities Manager
Mr P. Goury

Housekeeping Supervisor
Mr K. Pothuwila

Housekeeping
Mr S. Arao

Mr B. Barton
Mr B. Cueta
Mr R. Estud
Mrs K. Green
Miss M. Hajasova
Mr. N Hasan
Mrs. B Johal
Mrs K Krishnanathan
Mrs V. Lunaj
Mrs Y. Molloy
Ms L. Pang
Mrs G. Perkins
Mrs P. Reuben
Miss O. Sarpe
Mrs M. Staines

Medical Centre Sister
Ms A King, R.G.N.

 

Nurses
Ms. C. Gibbons, R.G.N.

Drama Centre Manager and Technician
Mr. A. Lewis., HNDiP., BA., P.G.C.E., MSET

 

Senior Laboratory Technician
Mr. D.A. Wyatt-Barrett, B.Sc.

 

Laboratory Technicians
Miss N.J. Benjamin B.Sc

Miss S. Kiwanuka

 

Practical Arts Centre Technicians
Mr. M. Garth

Mrs. L. E. Carr


Gallery Manager

Mrs B Huseyin


Junior Art Technicians

Mrs. J. Fox

Mrs C Brown
B.A (Liverpool), P.G.C.E (Liverpool)

 

ICT Consultant
Mr. M. Underhill


ICT Systems and Network Manager

Mr. G. Hendley

 

ICT Technicians
Mr. M Meza
Miss. N White

Head of Security
Mr K. Richbell

Security
Mr C Glover
Mr W Iqbal
Mr M Janangir

Headmasters P.A.
Mrs. S. Hodgson

 

Head of the Junior School’s P.A.
Mrs. H. Corey

 

Bursar’s P.A
Mrs T. Page

 

Receptionist
Mrs. M. Scannell

Mrs R. Savage
B.A (Reading), P.G.C.E (Reading)


General Secretary

Mrs. P.M. Dalton, M.A.

 

Reprographics Manager
Mr. S. Davis

 

Senior School Secretary
Mrs. S. Lee

 

Junior School Secretary
Mrs. K.E. Lee

 

Pre Prep Secretary and Receptionist

Mrs K Horn

 

Sixth Form Administrator and Head of Careers

Miss R. Darkin
B.A (London)

 

Music School Administrator
Mrs J. Jackson

 

PE & Games Administration Assistant
Mrs R. Bristow

 

HR Manager
Mrs A. Múgica-Davies
B.A., M.A., MCIPD

 

Health & Safety and Risk Compliance Manager
Mr K. Mulligan

Accountant and Payroll Manager
Mr. A. Chapman

 

Fees Administrator
Mrs N. Sweeney

 

Purchase Ledger Administrator
Miss M. Ridpath

Boarding House Parents

Dr A. Lord
Mr C. Lord
Mr N. Saunders
Mrs M. Saunders
Mr D. Rabbitte
Mrs S. Rabbitte
Mrs A. Goddard
Mr I. Goddard

 

Boarding House Assistants

Mrs. E Peebles
Mrs P. Knott
Mrs C. Kapur
Mrs J. Knight
Mrs T. Kwiecinska
Mrs L. Richardson
Mrs E. Stoker

Director of Marketing and Admissions
Miss J.E Burton
CIM

 

The Development Office Manager
Mrs G. Punt B.A. (Ed.), M.Ed

 

Admissions Registrar
Mrs J.S. Long

 

Assistant Admissions Registrar
Mrs V. Rooprai